Vysoká komprese

Vysoká komprese

Příspěvekod doncarlos » 4. 9. 2007, 11:22

Konecne jsem nasel cas, vybral jsem par nejlepsich fotek co mi vzali na jetphotos, ale na zdejsi server jsou moc velky (kolem 500kb).
Jedina metoda kterou znam jak zmensit velikost je pri ukladani jpg ve photoshopu dat mensi hodnotu na posuvniku "quality".

Normalne vzdycky ty fotky ukladam s hodnotou 12, tedy maximalni, ale kvuli planes jsem musel u tech vybranejch fotek udelat kopie, kde jsem musel dat hodnotu 5-6, tedy dost mizernou. Fotka pak sice ma asi 160kb, ale je zamitnuta pro vysokou kompresi.

Jak z toho bludnyho kruhu ven?
doncarlos
 
Příspěvky: 2
Registrován: 31. 8. 2007, 8:26

Re: Vysoká komprese

Příspěvekod ldrikk » 5. 9. 2007, 11:00

doncarlos píše: Jak z toho bludnyho kruhu ven?


dobry den, zkusil bych tech par fotek vzit v co nejlepsi kvalite, otevrit jinym sw, a ulozit v jinem sw... nic lepsiho me nenapada...

(jiny sw - napr. gimp nebo irfan view ?)

v gimpu davam 94-98 % "JPEG quality" (v zavislosti na scene.... ) - "save as" dialog vzdy ukazuje vyslednou velikost.... (realnych cca 195 kB v GIMPu pak odpovida "~200 KB" pri uploadu na planes)
ldrikk
 
Příspěvky: 28
Registrován: 4. 3. 2007, 14:20
Bydliště: P8

Příspěvekod PV » 5. 9. 2007, 18:53

Na komprimování používám Irfanview - chová se nejšetrněji.A je dobře odstranit EXIF - těch asi 20kB dává prostor pro 10% obrazových dat "navíc".
PV
 
Příspěvky: 100
Registrován: 14. 10. 2006, 20:30

Příspěvekod doncarlos » 6. 9. 2007, 19:12

zkusil jsem ten irfan a je to opravdu nesrovnatelne lepsi.
Diky moc za radu.
doncarlos
 
Příspěvky: 2
Registrován: 31. 8. 2007, 8:26

Příspěvekod LudekBrno » 2. 10. 2007, 19:39

Hlavně bych doporučil nejdříve fotky zmenšit rozměrově na konečnou velikost! Je zbytečné posílat třeba celé 5Mpix fotky, když většina webů stejně fotky zobrazuje jen o velikosti třeba 1024x768. Potom není potřeba ani zdaleka nastavovat tak brutální JPG kompresi a výsledek bude vypadat rozhodně lépe, než fotka v plném rozlišení zmenšená na 500kb jen pomocí komprese.
LudekBrno
 
Příspěvky: 4
Registrován: 30. 9. 2007, 11:37

Příspěvekod PV » 2. 10. 2007, 21:00

LudekBrno píše:Hlavně bych doporučil nejdříve fotky zmenšit rozměrově na konečnou velikost! Je zbytečné posílat třeba celé 5Mpix fotky, když většina webů stejně fotky zobrazuje jen o velikosti třeba 1024x768. Potom není potřeba ani zdaleka nastavovat tak brutální JPG kompresi a výsledek bude vypadat rozhodně lépe, než fotka v plném rozlišení zmenšená na 500kb jen pomocí komprese.

Tak zmenšování je samozřejmé - pouhá komprimace zmenšuje pouze datový objem fotky - nikoliv její rozměry. V editoru se napřed fotka srovná a zmenší,potom se upravuje barevnost a kontrast,nakonec se doostřuje a úplně jako poslední krok je uložení na disk v JPEG formátu - zde je možno si zvolit kompresi tak,aby výsledný obrázek měl požadovanou datovou velikost .
PV
 
Příspěvky: 100
Registrován: 14. 10. 2006, 20:30

Příspěvekod LudekBrno » 4. 10. 2007, 21:12

OK, to je nejlepší možný postup zpracování :-) Potom ale když se zmenší na rozumnou prohlížecí velikost, nemůže být problém s objemem fotky. Takže je otázka, jak to ve skutečnosti dělá původní tazatel. Osobně fotky ve finále zmenšuju na 1024x768 vč. rámečku a fotky při uložení v Photoshopu se stupněm komprese 10 z 12 mají průměrně 150kB. Samozřejmě záleží na obsahu a právě letecké fotky, kde poměrně velkou část plochy fotky většinou nepokrývají žádné detaily (obloha) a výsledek je okolo těch 150kB. Komprese tam není absolutně vidět. Vzhledem k tomu, jak s tím kolega bojuje a při 160kB mu fotky zamítly pro přílišnou kompresi, tipuju, že se s největší pravděpodobností pokouší zkomprimovat na přijatelný datový objem celé nezmenšené fotky, což samozřejmě nelze bez brutální a tím i velmi viditelné komprese.
LudekBrno
 
Příspěvky: 4
Registrován: 30. 9. 2007, 11:37

Příspěvekod Kamyl » 6. 10. 2007, 14:58

Tak me zase trapi jina vec, temer u kazde fotky, kterou upravim a nakonec zmensim na pozadovanou velikost 1024 x 768 (prip x 683), je problem se sikmyma hranama. Dela mi to takove stupnovite zoubkovani, vice ci mene viditelne. Po naslednem doostreni se toto projevi jeste vyrazneji. A to jsem zkousel v Zoneru ruzne zpusoby - bilinearni, bikubicke, supersampling, apod. V photoshopu taky a porad mi to proste nejde uplne odbourat. Nevite nekdo, cim by to slo odstranit? Nebo kde bych mohl delat chybu?
Kamyl
 
Příspěvky: 109
Registrován: 15. 10. 2006, 16:22
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod LudekBrno » 7. 10. 2007, 7:56

Kamyl píše:Tak me zase trapi jina vec, temer u kazde fotky, kterou upravim a nakonec zmensim na pozadovanou velikost 1024 x 768 (prip x 683), je problem se sikmyma hranama. Dela mi to takove stupnovite zoubkovani, vice ci mene viditelne. Po naslednem doostreni se toto projevi jeste vyrazneji. A to jsem zkousel v Zoneru ruzne zpusoby - bilinearni, bikubicke, supersampling, apod. V photoshopu taky a porad mi to proste nejde uplne odbourat. Nevite nekdo, cim by to slo odstranit? Nebo kde bych mohl delat chybu?


Bohužel s tím nelze nic udělat. Z principu digitálního záznamu obrazu (body ve čtvercové matici) bude šikmá čára vždycky zubatá. A pokud se fotka zmenší, zubatost se musí zvýraznit, protože na každou šikmou linii vyjde méně, bodů, než před zmenšením. To je úděl digitálního zobrazení. Nezbývá než si na to zvyknout.
LudekBrno
 
Příspěvky: 4
Registrován: 30. 9. 2007, 11:37

Příspěvekod Kamyl » 7. 10. 2007, 10:06

LudekBrno píše:
Kamyl píše:Tak me zase trapi jina vec, temer u kazde fotky, kterou upravim a nakonec zmensim na pozadovanou velikost 1024 x 768 (prip x 683), je problem se sikmyma hranama. Dela mi to takove stupnovite zoubkovani, vice ci mene viditelne. Po naslednem doostreni se toto projevi jeste vyrazneji. A to jsem zkousel v Zoneru ruzne zpusoby - bilinearni, bikubicke, supersampling, apod. V photoshopu taky a porad mi to proste nejde uplne odbourat. Nevite nekdo, cim by to slo odstranit? Nebo kde bych mohl delat chybu?


Bohužel s tím nelze nic udělat. Z principu digitálního záznamu obrazu (body ve čtvercové matici) bude šikmá čára vždycky zubatá. A pokud se fotka zmenší, zubatost se musí zvýraznit, protože na každou šikmou linii vyjde méně, bodů, než před zmenšením. To je úděl digitálního zobrazení. Nezbývá než si na to zvyknout.

Diky mockrat, co pises zni logicky. :wink:
Kamyl
 
Příspěvky: 109
Registrován: 15. 10. 2006, 16:22
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod PV » 7. 10. 2007, 12:41

Kamyl píše:Tak me zase trapi jina vec, temer u kazde fotky, kterou upravim a nakonec zmensim na pozadovanou velikost 1024 x 768 (prip x 683), je problem se sikmyma hranama. Dela mi to takove stupnovite zoubkovani, vice ci mene viditelne. Po naslednem doostreni se toto projevi jeste vyrazneji. A to jsem zkousel v Zoneru ruzne zpusoby - bilinearni, bikubicke, supersampling, apod. V photoshopu taky a porad mi to proste nejde uplne odbourat. Nevite nekdo, cim by to slo odstranit? Nebo kde bych mohl delat chybu?


Ono to odstranit,nebo alespoň zmenšit jde - prací s vrstvami. Napřed fotku zmenši a dále pracuj už s výslednou velikostí.Udělej si kopii pozadí. Potom nech viditelnou pouze tu kopii (vypneš viditelnost pozadí). Kopii pozadí zaostři dle potřeby. Vzniknou tím ty zubaté hrany - vezmi gumu (velikost dle potřeby) a ta zubatá místa prostě smaž. zapni viditelnost pozadí a obě vrstvy sluč do jedné.
Tímto zdánlivě složitým postupem dosáhneš toho efektu,že lokálně nezaostříš ta problémová místa zatímco zbytek fotky bude perfektně ostrý a nebudou tam ty zuby tolik vidět.
PV
 
Příspěvky: 100
Registrován: 14. 10. 2006, 20:30

Příspěvekod Kamyl » 7. 10. 2007, 18:23

Diky moc za rady, urcite vyzkousim, zatim jsem v photoshopu uplna lama, ale zkousim a hraju si, takze postupne do tech vrstev snad proniknu :wink:
Kamyl
 
Příspěvky: 109
Registrován: 15. 10. 2006, 16:22
Bydliště: Ostrava


Zpět na Úpravy fotografií

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron