Tutorialy na upravu fotek

Tutorialy na upravu fotek

Příspěvekod Jirkapilot » 16. 10. 2006, 12:38

Jelikoz se v diskuzi nekolikrat objevilo tema "jak zmensit, upravit fotku atd.", dovoluji si zde dat 2 odkazy, ze kterych se da pri uprave fotek vychazet. Je uz na kazdem, jak moc se podobnych tutorialu bude/nebude drzet, jako zaklad bych je ale doporucil:

http://www.jid.me.uk/workflow/
http://rockymountainavphotos.com/Eric/workflow.html
Jirkapilot
 
Příspěvky: 14
Registrován: 16. 10. 2006, 12:13

Příspěvekod rebi » 17. 10. 2006, 17:34

sice tam není to co jsem přesně hledal ale je to dosta naučný, mě spíš jde o to, že když zmenšim fotku třeba z 700kb na těch 190kb aby se to tam dalo nahrát, tak se mi neuvěitelně zhorší kvalita, naskáče mi tam digitální šum, nevíte někdo co s tim ?
rebi
 
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 10. 2006, 19:24

Příspěvekod capri » 17. 10. 2006, 22:04

rebi píše:sice tam není to co jsem přesně hledal ale je to dosta naučný, mě spíš jde o to, že když zmenšim fotku třeba z 700kb na těch 190kb aby se to tam dalo nahrát, tak se mi neuvěitelně zhorší kvalita, naskáče mi tam digitální šum, nevíte někdo co s tim ?


zdravim no ja si osobne mislym ze na todle je nejlepsi Zoner Photo Studio
dobre se vnom dela konkretne problem s tim rozmazavanim ti fotek se recil taky a da se v nom zmensit fotka a nasledne docela slusne doostrit ale to je vec nazoru kazdy to dela s programem ktery mu vyhovuje .... :roll: ..
Uživatelský avatar
capri
 
Příspěvky: 43
Registrován: 17. 10. 2006, 21:52
Bydliště: prague-donetsk-makievka

Příspěvekod PV » 18. 10. 2006, 5:07

Já používám pro zmenšování program Irfanview. Dá se stáhnout jako freeware v české verzi se spoustou pluginů z www.irfanview.com. Dají se v něm i dělat základní úpravy fotek.
PV
 
Příspěvky: 100
Registrován: 14. 10. 2006, 20:30

Příspěvekod Jirkapilot » 18. 10. 2006, 9:10

rebi píše:sice tam není to co jsem přesně hledal ale je to dosta naučný, mě spíš jde o to, že když zmenšim fotku třeba z 700kb na těch 190kb aby se to tam dalo nahrát, tak se mi neuvěitelně zhorší kvalita, naskáče mi tam digitální šum, nevíte někdo co s tim ?

A v jakem programu to zmensujes? Na jake rozliseni fotis original? Ja pouzivam Photoshop 7.0 a co se velikosti tyka, original majici napr. 3456x2304 zmensuju na pozadovanych 1024x680 v nekolika postupnych krocich /2600...2200...1600..1400...1200...1024/. Tim dostanu fotku nekde okolo 300kB, az ted ji doostrim a dam ulozit jako stredni ci vysoka kvalita, abych se dostal k tem cca 200kB. Kdyztak mi posli original nejake tve fotky na mail busair zavinac post.cz, podivam se na to...
Jirkapilot
 
Příspěvky: 14
Registrován: 16. 10. 2006, 12:13

Příspěvekod pjp » 18. 10. 2006, 9:46

http://www.xnview.com/ - prijde me zajimavejsi jak IrFan, mimo jine zvlada i RAW formaty.
Co se tyce velikosti, tak je dobre odmazat tzv. IPTC & EXIF veci. IPTC je spravidla uzivatelsky komentar/data a EXIF jsou data zpravidla od fotaku - cas, expozice, kde, atd. Souhrne je to oznacovano jako metadata. Udajne to u jpeg muze byt az 50kB na fotku a i vice. Nemeril jsem to, ale obcas je v nouzy vymazu a je to znat.
Pavel
pjp
 
Příspěvky: 140
Registrován: 17. 10. 2006, 8:30
Bydliště: Vsade a nikde

Příspěvekod PetrS » 21. 12. 2006, 14:55

Jirkapilot píše:
rebi píše:sice tam není to co jsem přesně hledal ale je to dosta naučný, mě spíš jde o to, že když zmenšim fotku třeba z 700kb na těch 190kb aby se to tam dalo nahrát, tak se mi neuvěitelně zhorší kvalita, naskáče mi tam digitální šum, nevíte někdo co s tim ?

A v jakem programu to zmensujes? Na jake rozliseni fotis original? Ja pouzivam Photoshop 7.0 a co se velikosti tyka, original majici napr. 3456x2304 zmensuju na pozadovanych 1024x680 v nekolika postupnych krocich /2600...2200...1600..1400...1200...1024/. Tim dostanu fotku nekde okolo 300kB, az ted ji doostrim a dam ulozit jako stredni ci vysoka kvalita, abych se dostal k tem cca 200kB. Kdyztak mi posli original nejake tve fotky na mail busair zavinac post.cz, podivam se na to...

Když fotíš používáš RAW? A při úpravě v PC upravuješ TIF nebo rovnou JPG? Díky za info.
PetrS
 
Příspěvky: 32
Registrován: 4. 11. 2006, 20:59

Příspěvekod Jirkapilot » 21. 12. 2006, 22:22

PetrS píše:Když fotíš používáš RAW? A při úpravě v PC upravuješ TIF nebo rovnou JPG? Díky za info.

Kdyz fotim, a to bylo naposledy pred 4 mesici :-)....tak fotim na JPEG, na nejvetsi rozliseni a velikost....a fotku pak "upravuju" primo v JPEG/JPG. Fotit na RAW jsem zatim nezkousel, ale napr. PV by ti mohl v teto oblasti foceni/upravy RAW poradit...
Jirkapilot
 
Příspěvky: 14
Registrován: 16. 10. 2006, 12:13

Zoner Calisto

Příspěvekod petrp » 22. 12. 2006, 7:29

Fotit do RAW je určitě lepší, než do jpeg, ale pro naše fotografování bohatě stačí JPEG, velmi důležité je, v čem to potom upravíme, existuje mnoho a mnoho programů na úpravy, ale právě je důležitá jeho bezztrátovost, tedy jakou bude mít kvalitu po výřezu, otočení, změně velikosti, komprese apod.Photoshop je bezesporu vynikající nástroj, ale pro nás zbytečně složitý, jiné freewarové programy zase nesplňují onu bezztrátovost, stejně tak pracovat s mnoha programy nedokonale, je horší, než se dokonale naučit jeden, pro mě je takovým programem již zmiňovaný Zoner Calisto verze 8 nebo 9 , z vlastní zkušenosti mohu říci, že přechodem na tento program se mi zvýšilo i procento úspěšnosti přijetí fotografií na Anetu.
petrp
 
Příspěvky: 109
Registrován: 14. 10. 2006, 20:29
Bydliště: Praha

Příspěvekod PetrS » 22. 12. 2006, 12:43

Souhlasím, že Photoshop je dost složitý a také používám Zoner media 9. Nicméně myslím, že Zoner má hůře vyřešený způsob zmenšování (na 1024x768) a doostřování. Zoner zase umí z Canon RAW udělat TIF včetně možností úpravy před převodem. Pokouším se oba programy konbinovat. Nejvíc mi dělá problém závěrečné doostření. Z Canonu nejsou fotky "moc" ostré, čož je např. dle www.fotoroman.cz u DSLR normální. Jak na ostření? Podotýkám, že nejsem žádný profík, ale rád bych se to naučil.
PetrS
 
Příspěvky: 32
Registrován: 4. 11. 2006, 20:59

Příspěvekod PV » 22. 12. 2006, 15:42

PetrS píše:Souhlasím, že Photoshop je dost složitý a také používám Zoner media 9. Nicméně myslím, že Zoner má hůře vyřešený způsob zmenšování (na 1024x768) a doostřování. Zoner zase umí z Canon RAW udělat TIF včetně možností úpravy před převodem. Pokouším se oba programy konbinovat. Nejvíc mi dělá problém závěrečné doostření. Z Canonu nejsou fotky "moc" ostré, čož je např. dle www.fotoroman.cz u DSLR normální. Jak na ostření? Podotýkám, že nejsem žádný profík, ale rád bych se to naučil.

Moje osobní zkušenost s ostrostí u Canonu -
Dost záleží,v jaké kvalitě fotíš. Foť na tu nejlepší kvalitu JPEG a komprimuj fotky v počítači. Tam ten proces můžeš ovlivnit. Pokud fotíš na nižší kvalitu,ve foťáku neovlivníš nic.
Úplně jinde je focení do RAW (u Canonu je to formát CR2). Ten si vhodným softwarem převedeš na TIFF nebo JPEG. A výsledná ostrost je fakt úplně o něčem jiném - a to i se setovým objektivem.
PV
 
Příspěvky: 100
Registrován: 14. 10. 2006, 20:30

Příspěvekod PetrS » 24. 12. 2006, 13:00

Fotím (i u Fuji 5500 jsem používal) RAW. Převod na TIF dělám v Zoneru 9. Následné úpravy pak v Zoneru a zmenšení + doostření v Photoshopu. I tak se mi zdá, že ostrost mojich fotek pokulhává... Foťák i objektiv (Tamron XR Di II 18-200 mm) jsou nové, doufám, že nebude problém zde. V které fázi úpravy fotky doostřuješ?
PetrS
 
Příspěvky: 32
Registrován: 4. 11. 2006, 20:59

Příspěvekod PV » 24. 12. 2006, 20:53

Dělám to asi takhle: Fotím do RAW. Pomocí programu Rawshooter Essential (jde zadarmo stáhnout z http://www.pixmantec.com/products/rawsh ... ntials.asp) - mimochodem je výborný za tu cenu :wink: - upravím expozici, vyvážení bílé a základní jasy a kontrasty (možnost kontroly přepalů) a převedu fotku do osmibitového TIFFu (jde to i do dvanáctibitového). Tento TIFF dále upravuji pomocí Photoshopu - srovnám horizont,oříznu a doostřím.Potom fotku zmenším na požadovanou velikost,upravím úrovně,barevnost a kontrast a úplně nakonec převedu fotku do JPEG (někdy ještě trochu doostřím - ale jen někdy).Toť vše :-)
PV
 
Příspěvky: 100
Registrován: 14. 10. 2006, 20:30

Příspěvekod PetrS » 26. 12. 2006, 20:25

PV píše:Dělám to asi takhle: Fotím do RAW. Pomocí programu Rawshooter Essential (jde zadarmo stáhnout z http://www.pixmantec.com/products/rawsh ... ntials.asp) - mimochodem je výborný za tu cenu :wink: - upravím expozici, vyvážení bílé a základní jasy a kontrasty (možnost kontroly přepalů) a převedu fotku do osmibitového TIFFu (jde to i do dvanáctibitového). Tento TIFF dále upravuji pomocí Photoshopu - srovnám horizont,oříznu a doostřím.Potom fotku zmenším na požadovanou velikost,upravím úrovně,barevnost a kontrast a úplně nakonec převedu fotku do JPEG (někdy ještě trochu doostřím - ale jen někdy).Toť vše :-)

Hmm... Co fotograf, to jiný názor na postup při úpravě. Na spoustě serverů (a knih) jsem se dočetl, že ostření má být až na konci celého procesu. Nicnéně vyzkouším i temto postup.
PetrS
 
Příspěvky: 32
Registrován: 4. 11. 2006, 20:59

Příspěvekod PetrS » 19. 1. 2007, 10:37

Neví někdo, odkud stáhnout crack na Zoner9 verze Profesional? Verze Profi je bezvadná, bohužel vypršela mi testovací lhůta.
PetrS
 
Příspěvky: 32
Registrován: 4. 11. 2006, 20:59

Další

Zpět na Úpravy fotografií

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron