Dotaz amatéra ŘLP a technická dokumentace

Garanty fóra jsou uživatelé Muž na křídle a hh

Moderátoři: hh, Muž na křídle

Příspěvekod Ondra » 8. 12. 2006, 14:21

alda píše:
Ondra píše:
Stepan píše:Já momentálně tohle rádio používám a nemůžu si ho vynachválit a to jak po technické stránce, tak praktičnosti, kdy si ho můžu strčit do kapsy, nasadit sluchátka a vůbec mi nepřekáží na kole, při běhu, stepování u plotu letiště..... Co se týká frekvencí, tak v Praze z balkónu s orientací na západ chytím na prodlouženou anténu letadla až po Frankfurt. Pokud se někdy domluvíme, můžu ho někdy ukázat v reálu u letiště.


no já su z Brna tak to u toho plotu asi nepude, ale v obchodě kde sem kupoval svůj ICOM R-3 a R-5 mi řekli že u toho Alinca měli ze 3 prodaných kusů 3 reklamace.. tak asi máš štěstí na funkční kousek :)


Musím dát Štěpánovi za pravdu, hlásím že nejsem odborník přes rádia, ale pouhý uživatel, který ho umí (někdy) zapnout a naladit a do rádia akorát smí hovořit. ALINCO DJ-X3, mám už 1/4 roku a zatím maximální spokojenost. Používáme ho i v aeroklubu na různé příposlechy při výcviku a někdy člověk nevyjde z údivu co (respektive z jaké dálky je slyšet vysílání). ALINCO nevyšlo ani tak špatně při porovnávání příjmu s RDST ICOM A 23, kterouž používáme jako ruční na stanovišti AFIS. Pokusy s jinou anténou jsme rovněž dělali a jak zde již bylo několikrát napsáno - úspěch se dostavil.
Další poznatek - výdrž tužkových baterií je velice dobrá. Shrnuto - podtrženo, myslím že za daný peníz, odpovídající hračka.
Podotýkám je to můj názor, nikomu jej nevnucuji, chtěl jsem jenom přispět do mlýna.... 8)


no já zas nedám dopustit na ICOM :)
Ondra
 
Příspěvky: 58
Registrován: 17. 10. 2006, 16:21
Bydliště: Brno

Příspěvekod Stepan » 8. 12. 2006, 15:22

Já nedám dopustit na svoji drahou polovičku a její toleranci ke kterémukoliv z mých rádií - sám někdy přiznávám, že to se mnou musí být nervy :shock:
Stepan
 
Příspěvky: 29
Registrován: 30. 10. 2006, 12:38
Bydliště: Praha - Suchdol

Příspěvekod Radizz » 10. 12. 2006, 16:03

Pánové, musím uznat, že mi jdete "přímo do rány".
Už delší dobu zvažuju koupi scanneru letového pásma, ale jsem skutečné béčko.
Jeden známý mi ALINCO DJ-X3 vřele doporučil.
Netuším ale zda je tento přístroj pro "odposlech" letévho pásma vhodný (právě z hlediska 8.33kHz krok) - rozsahově by snad měl být OK.
Dál by mě zajímalo, co od něho očekávat z hlediska dosahu (pokud se to tak dá říct). Je mi poměrně jasné, že pokud budu bydlet v ďolíku daleko od jakéhokoli zesilovače, můžu chytit maximálně rýmu, ale obecně? Jaká je vaše zkušenost?
V jakých cenových sférách se pohybuje zmíněný ICOM R-3 resp. R-5?
Su taky Brňák => mám z Líšně šanci něco slyšet?

Děkuji moc za vaši pomoc - pěkný den.
Radizz
 
Příspěvky: 3
Registrován: 10. 12. 2006, 15:58

Příspěvekod eif » 10. 12. 2006, 19:31

Radizz píše:Pánové, musím uznat, že mi jdete "přímo do rány".
Už delší dobu zvažuju koupi scanneru letového pásma, ale jsem skutečné béčko.
Jeden známý mi ALINCO DJ-X3 vřele doporučil.
Netuším ale zda je tento přístroj pro "odposlech" letévho pásma vhodný (právě z hlediska 8.33kHz krok) - rozsahově by snad měl být OK.
Dál by mě zajímalo, co od něho očekávat z hlediska dosahu (pokud se to tak dá říct). Je mi poměrně jasné, že pokud budu bydlet v ďolíku daleko od jakéhokoli zesilovače, můžu chytit maximálně rýmu, ale obecně? Jaká je vaše zkušenost?
V jakých cenových sférách se pohybuje zmíněný ICOM R-3 resp. R-5?
Su taky Brňák => mám z Líšně šanci něco slyšet?

Děkuji moc za vaši pomoc - pěkný den.


Záleží jestli z dolíku staré Líšně nebo z novýho sídliště. Ale je to tak blízko, že bych se moc nebál. R-5 by měla bejt něco přes 5kKč, myslím, že to teď bude přesněji vědět Ondra.
eif
 
Příspěvky: 249
Registrován: 14. 10. 2006, 20:20

Příspěvekod Radizz » 10. 12. 2006, 20:03

Z dolíku nové Líšně, lokalita kolem hranice Líšeň/ Vinohrady. Docela si věřím :D ale opravdu jsem jenom amatér... ;)

Mockrát děkuju... (samozřejmě i za jakoukoli další zkušenost či radu).
Radizz
 
Příspěvky: 3
Registrován: 10. 12. 2006, 15:58

Příspěvekod eif » 10. 12. 2006, 20:11

Radizz píše:Z dolíku nové Líšně, lokalita kolem hranice Líšeň/ Vinohrady. Docela si věřím :D ale opravdu jsem jenom amatér... ;)

Mockrát děkuju... (samozřejmě i za jakoukoli další zkušenost či radu).


já jsem ale taky jenom amatér :-) s R-5 jsem spokojen, dá se s tím pohrát, řazení do sad kmitočtů, vyhledávání v sadě, vynechávání kmitočtu při hledání (ATIS), atd. atp. Jenom pozemní cestou z Medlánek to není moc slyšet a tu leteckou ještě nezavedli :-)

pro první kontakt http://www.rcsbrno.cz/index.php?pg=catd&id=38
eif
 
Příspěvky: 249
Registrován: 14. 10. 2006, 20:20

Příspěvekod alda » 11. 12. 2006, 0:10

Radizz píše:Z dolíku nové Líšně, lokalita kolem hranice Líšeň/ Vinohrady. Docela si věřím :D ale opravdu jsem jenom amatér... ;)

Mockrát děkuju... (samozřejmě i za jakoukoli další zkušenost či radu).


Podívej se na to asi takhle, tyhlety "hračky" jsou kapesního formátu, to znamená že se s rádiem stejně budeš pohybovat všude možně venku (předpokládám že třeba i okolo nějakého letiště) a pak nevidím žádný problém, jak zde již bylo psáno u příjmu VKV neradno žádných překážek. No a pokud chceš mít dobrý příjem doma, to už záleží trochu na náhodě, jak máš situovaný byt, v kterým patře atd, ale zase Ti může pomoci přizpůsobená anténa s větším ziskem (tu zase asi budeš těžko vláčet sebou).
Příjem na větší anténu jsme vyzkoušeli a rozdíl je opravdu znát (někdy slyšíš i to co nechceš). Myslím že v současné době jsou na trhu v této cenové relaci pouze tyto přijímače o kterých se tady debatuje, takže šťastnou volbu a DOBRÝ PŘÍJEM všeho leteckého.
Alda
Uživatelský avatar
alda
 
Příspěvky: 5
Registrován: 15. 10. 2006, 19:58
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod Radizz » 12. 12. 2006, 14:44

Děkuji za cenné rady, pánové! ;)
Radizz
 
Příspěvky: 3
Registrován: 10. 12. 2006, 15:58

Příspěvekod Ondra » 12. 12. 2006, 14:59

Radizz píše:Z dolíku nové Líšně, lokalita kolem hranice Líšeň/ Vinohrady. Docela si věřím :D ale opravdu jsem jenom amatér... ;)

Mockrát děkuju... (samozřejmě i za jakoukoli další zkušenost či radu).


tak, ICOM IC-R5 stojí teďka v rcsbrno.com 4995,- v akci, na dobírku dodávaj za 150,- Kč, jinak osobně Mošnova 18 v Židenicích. Měli by mít skladem.

Chytám z Černejch polí pod Lesnou s výhledem na Vinohrady věž, někdy letadla na zemi, sokolník atd. ne, z Líšně nevim jestli by to šlo chytit, páč nevim konkrétní lokalitu :( ale letadla ve vzduchu by jít měly..

Jinak na ICOM IC-R3 z prodejny RCS která je v dolíku chytali ATIS, ne super, ale slyšet to bylo, tak by to asi šlo :)
Ondra
 
Příspěvky: 58
Registrován: 17. 10. 2006, 16:21
Bydliště: Brno

Příspěvekod Pavel » 12. 12. 2006, 16:07

Ondra píše:
Radizz píše:Z dolíku nové Líšně, lokalita kolem hranice Líšeň/ Vinohrady. Docela si věřím :D ale opravdu jsem jenom amatér... ;)

Mockrát děkuju... (samozřejmě i za jakoukoli další zkušenost či radu).


tak, ICOM IC-R5 stojí teďka v rcsbrno.com 4995,- v akci, na dobírku dodávaj za 150,- Kč, jinak osobně Mošnova 18 v Židenicích. Měli by mít skladem.

Chytám z Černejch polí pod Lesnou s výhledem na Vinohrady věž, někdy letadla na zemi, sokolník atd. ne, z Líšně nevim jestli by to šlo chytit, páč nevim konkrétní lokalitu :( ale letadla ve vzduchu by jít měly..

Jinak na ICOM IC-R3 z prodejny RCS která je v dolíku chytali ATIS, ne super, ale slyšet to bylo, tak by to asi šlo :)


na to bacha, mám pocit že Atis má o dost silnější signál...
Pavel
Pavel
 
Příspěvky: 101
Registrován: 13. 10. 2006, 19:46

Příspěvekod Ondra » 12. 12. 2006, 16:19

Pavel píše:
na to bacha, mám pocit že Atis má o dost silnější signál...


tak o tom nevim, tzn. že to je možný :)

ještě pro info: z Černejch polí na kopcu je někdy slyšet řídící z Buchtova kopce (127.125), většinou ale vůbec, tohotéž sem slyšel na R3 kdysi severně od Olomouce jak se sjíždí z Jeseníků, a to krásně zřetelně..
teď nevim jestli je v Brně slyšet Náměšť, letadla jo, ale věž nebo app myslim ne.. ale možná jo..
Ondra
 
Příspěvky: 58
Registrován: 17. 10. 2006, 16:21
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na Řízení letového provozu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron