Maycom AR-108

Garanty fóra jsou uživatelé Muž na křídle a hh

Moderátoři: hh, Muž na křídle

Maycom AR-108

Příspěvekod Martin Kotek » 5. 12. 2006, 22:22

Dobrý večer uvažuji o pořízení tohoto radiopřijímače a chtěl bych se zeptat jestli sním někdo má zkušenosti .Snažím se sehnat co nejvíc informací o tomhle rádiopřijímači koukal jsem už na internet ,ale zajímají mě vaše poznatky.A hlavně mám dotaz jak tento přístroj funguje dál od letiště bydlím v Hostivaři na sídlišti nemám vůbec představu co chytím a jaký bude signál a kde se dá sehnat Děkuji za odpovědi :o
Martin Kotek
 
Příspěvky: 33
Registrován: 16. 10. 2006, 22:29

Příspěvekod Michael » 6. 12. 2006, 13:57

S Icomem IC-R3 jsem chytal LKPR GND z Ještědu :D
Michael
 
Příspěvky: 130
Registrován: 22. 10. 2006, 16:41

Příspěvekod Muž na křídle » 6. 12. 2006, 15:10

Osiris píše:S Icomem IC-R3 jsem chytal LKPR GND z Ještědu :D

To je sice hezke, ale problem Martina Kotka to moc neresi. Kdyz pominu to, ze se jedna o jiny prijimac, nastoupi problem sireni elektromagnetickych vln v pasmu VKV. Ono totiz mezi letadlem na stojance v Ruzyni a kopcem Jested je cca 100000x mene prekazek branicich sireni vln, nez jich je mezi tim stejnym letadlem a domem v Hostivari. (No, to cislo je jen pro ilustraci, ve skutecnosti bych musel napsat nekonecne-krat mene, protoze mezi letistem a Jestedem vlastne VUBEC zadna prekazka neni, kdyz neni hnusne, Jested je z letiste normalne videt.)

Odhaduji, ze ze sidliste v Hostivari uslysis letadla preletavajici Ceskou Republiku, pak letadla ktera jsou v blizkosti osy drahy 24, popripade na ILS, a to je priblizne vsechno, mozna jeste neco ze Kbel. Ridiciho na oblasti pravdepodobne neuslysis, ty vysilace jsou na kopci Pisek v Brdech a na Buchtove kopci na Vysocine, ridiciho z APP mozna, spis ne, a ridiciho TWR, GND taky jen velmi tezko. Totez plati pro letadla na zemi. Ale podminky se menej i v zavislosti na denni dobe... taky je rozdil, jestli jsi s tou antenkou co ten prijimac ma jen vyklonenej z okna v prvnim patre, nebo jestli mas poradnou antenu na strese panelaku... nejlepsi je asi si takovou vec na chvili pujcit a vyzkouset, abys pak nebyl smutnej.
Muž na křídle
 
Příspěvky: 83
Registrován: 14. 10. 2006, 20:31

Příspěvekod Michael » 6. 12. 2006, 18:18

To je mi jasné, chtěl jsem jen dát najevo, že nezáleží jen na vzdálenosti.
Michael
 
Příspěvky: 130
Registrován: 22. 10. 2006, 16:41

Děkuji

Příspěvekod Martin Kotek » 6. 12. 2006, 19:59

Asi dotoho půjdu a zkusím to děkuji moc za skvělou odpověd. Docela mě to zajímá jak to bude fungovat při nejhoršim to budu používat jen na letišti. :)
Martin Kotek
 
Příspěvky: 33
Registrován: 16. 10. 2006, 22:29

Příspěvekod PavelS » 6. 12. 2006, 21:04

Zdravim,

dovolil bych si několik "kvalifikovanějších" poznámek k AR-108 a poslechu obecně:

a) hlavní problém AR-108 je, že nemá 8,33kHz separaci (krok), takže neumí z principu správně naladit frekvence používané "na oblasti". Ať se nastaví jakýkoliv krok, bude kanál používaný v 8,33kHz rastru trošku mimo střed naladění, což se prakticky projevuje poznatelně zvýšeným šumemí na daném kanálu.

b) Pro rozumný příjem je obecně nutná venkovní anténa, proto je třeba mít scanner s oddělitelnou "pendrekovou" anténou a konektorem. To AR-108 má, i když myslím že to není BNC, který je bezpochyby nejlepší z hlediska dostupnosti a kvality, nutno mít potom správný protikus na kabel.

c) Venkovní anténa je zásadní věc. Pokud se investuje do scanneru cca 2-3tis., tak doporučuji anténu zbastlit za ~200 stovky nebo koupit za ~1000,- --> oboje SE VYPLATÍ. Zlepšení příjmu je naprosto zásadní.

d) Žádné zesilovače mezi anténu a přijímač.

e) Příjem je dán - jak psáno výše - výhradně výškou místa, kde je přijímací anténa nad výškou, ve které je vysílací anténa ( pro pozmení stanice ) a překážkami mezi nimi. Udávaná citlivost scanneru v dokumentaci je bezvýznamné číslo. Pokud budeš mít možnost dát v Hostivaři směrem na západ dostatečně vysoko anténu (svod do ~15m není problém), určitě uslyšíš i TWR , APPs, Kbely. Neuslyšíš letadla na zemi. Pozemní oblast by mohla být zachytitelná, přelétavající letadla bez vyjímky všechna.
PavelS
VACC CZ
PavelS
 
Příspěvky: 31
Registrován: 24. 10. 2006, 22:12
Bydliště: LKKV

Super

Příspěvekod Martin Kotek » 6. 12. 2006, 21:33

Díky Pavle za kvalifikované poznámky .Tu anténu určitě koupím možná se ještě porozhlídnu po nějakém jiném přijímači mohl bys mě nějaké doporučit?
Martin Kotek
 
Příspěvky: 33
Registrován: 16. 10. 2006, 22:29

Příspěvekod PavelS » 6. 12. 2006, 22:22

Popradit přijímač ? Spíše ne, už ty nové modely neznám (AR-108 jsem řešil s kolegou).

Určitě :
- pohlídat ten krok 8,33kHz - je to "nová" věc a firmy rády vyprodávají starší přijímače, které tento krok nemají, "neznalým uživatelům".
- pohlídat aby byla odpojitelná antena (pendrek) s normálním konektorem
- méně je více, tj. lepší je scanner s méně pásmy (třeba jen leteckými) než širokorozsahový scanner od 0.1-2000MHz
- ICOMy jsou drahé
- UNIDEM vycházejí asi nejlépe výkon/cena, model vyhledat na webu, dováží se i k nám, lze koupit i v DE, A , vyjde cenově mnohdy levněji ( CZK vs. EUR ! )

Nebrat , opakuji nebrat , analogové přijímače typu Airband !
PavelS
VACC CZ
PavelS
 
Příspěvky: 31
Registrován: 24. 10. 2006, 22:12
Bydliště: LKKV

Příspěvekod lapajda » 7. 12. 2006, 0:50

pokud nekdo chce prijimac na dolni pasmo a APP tak my AR 108 bohate staci, 8.33 je pouze na horni pasmo - prelety a da se nahradit kombinaci a krokem 0.25. Odbornici doplni, ale ja jsem slysel, ze se rastr 8.33 na dolni pasmo nechysta.
Maycom AR 108 je ve sve kategorii a cene dle meho nazoru slusny prijimac za rozumnou cenu.
V Hostivari to - pokud tazatel nebydli na kopci s vyhledem na Ruzyn s prijmem slavne nebude, ale na Opatove nebo na Kosiku se APP chytit da, GROUND uz ne.
Jeste bych v Praze doporucil predradit zadrz na radio 87-108 pasmo.

na www.dx.cz se toto tema probira v diskuznich skupinach velmi casto, doporucuji prostudovat.
lapajda
 
Příspěvky: 11
Registrován: 18. 10. 2006, 17:28

Příspěvekod kleta » 7. 12. 2006, 9:29

Zkušenosti s Maycomem AR108 mám dost veliké - mám ještě Uniden UBC180XLT, který používám jen doma s "bílou holí" na střeše. Pokud k téhle anténě připojím AR108, nepoznáš rozdíl, který scaner je který, co se týká příjmu. Samozřejmě, uniden je cca 4x dražší a umožňuje třebas scan 100 frekvencí za vteřinu nebo má alfanumerický displej. AR108 jsem si doplnil lepší anténou - v mém případě teleskopická Diamond SRH 789. Když vylezu na zahradu, už si nenatahuji kabel z bílé hole, jako dřív, ale bez problémů chytám kompletní frekvence Ruzyně. Bydlím na Kladně - Kročehlavech, poměrně v ďolíku, signál se zlepšil o 100%. Na Ruzyni jsem měl problém v baráku (v baráku jsem zavřenej v práci :-)), takže tam je tahle anténa taky k nezaplacení. Stála, tuším kolem 700 Kč. Jinak A108 i všechny antény, které mám jsem kopil v DDAmtek - internet nebo mají prodejnu proti T-mobile aréně v Holešovicích, pán je hodně velký fajnšmekr, rozumí tomu a poradí. Pokud bys chtěl nějaké podrobnosti tak jsem na mailu radek@airspotter.net.

R.
kleta
 
Příspěvky: 1
Registrován: 17. 10. 2006, 20:58
Bydliště: Kladno

Re: Super

Příspěvekod Ondra » 7. 12. 2006, 15:48

Martin Kotek píše:Díky Pavle za kvalifikované poznámky .Tu anténu určitě koupím možná se ještě porozhlídnu po nějakém jiném přijímači mohl bys mě nějaké doporučit?


na tu externí anténu bacha, resp. ne na tu anténu ale na jeden aspekt.
Pokud si ke scanneru koupíš "redukci" na ext. antétnu, a na tu redukci budeš nasazovat nějakou krátkou neorigoš anténu, tak vlivem celkové konstrukce ten přístroj bude náchylnější k "vykroucení" anténního konektoru, hrozí tehdy pokud s tím zachází nepřiměřeně, typu dáváš to do báglu bez ohledu na trčící anténu atd, prostě nesmíš ten spoj anténa-přijímač namáhat ve směru odchylujícím se od podélné osy antény

sice se s tímdle problémem nemusíš vůbec potkat, dá se mu jednoduše vyhnout, ale já si takle zničil ICOM R3.. tak jako bacha na to :wink:
Ondra
 
Příspěvky: 58
Registrován: 17. 10. 2006, 16:21
Bydliště: Brno

Předmět

Příspěvekod Martin Kotek » 7. 12. 2006, 19:30

Pánové díky moc za rady a poznámky moc jste mi pomohli.
Martin Kotek
 
Příspěvky: 33
Registrován: 16. 10. 2006, 22:29

Velká spokojenost

Příspěvekod Martin Kotek » 24. 12. 2006, 10:03

Maycom AR-108 jsem koupil a neprohloupil byl jsem v DDAMTEKU pan prodavač byl moc ochotný a trpělivý poradil mi koupit ještě PÁSMOVÝ FILTR modrý 112-114 MHZ,který hodně pomůže přes redukci se našroubuje na místo pendreku a na něj se našroubuje teleskopická anténa ,kterou jsem také koupil a výslede? Fantazie chytám přelety ,ATIS, ,radar Ruzyně , PŘELETY chytím i GROUND ,ale hlavně chytám perfekně TOWER mám jediné místo na stole, kde ho chytím čistě . Byl jsem sním i na letišti a to je prostě nepopsatelné bomba ! Shrnutí Maycomem jsem naprosto spokojenej cenově jsem se dostal i s filtrem s redukcema a anténou na 4300,-Kč cena trochu vyšší a je před vánoci ,ale Maycom můžu jen doporučit. :lol:
Martin Kotek
 
Příspěvky: 33
Registrován: 16. 10. 2006, 22:29

Re: Velká spokojenost

Příspěvekod Jirka Jelínek » 26. 12. 2006, 14:13

Martin Kotek píše:poradil mi koupit ještě PÁSMOVÝ FILTR modrý 112-114 MHZ,který hodně pomůže :lol:


Jakou má funkci takový pásmový filtr?
Jirka Jelínek
 
Příspěvky: 3
Registrován: 26. 12. 2006, 14:03

Pásmový filtr

Příspěvekod Martin Kotek » 26. 12. 2006, 18:23

Pásmová propust neboli filtr odfiltruje jiné frekvence a zachytí pouze letecké pásmo 112-140MHZ takže nedochází k zahlcení jinými frekvencemi a signál je čistý je to super věcička! Celý název je BPF-AIR pásmová propust 112-140MHz.
Martin Kotek
 
Příspěvky: 33
Registrován: 16. 10. 2006, 22:29

Další

Zpět na Řízení letového provozu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron