Maycom AR-108

Garanty fóra jsou uživatelé Muž na křídle a hh

Moderátoři: hh, Muž na křídle

Re: Pásmový filtr

Příspěvekod Ondra » 27. 12. 2006, 14:05

Martin Kotek píše:Pásmová propust neboli filtr odfiltruje jiné frekvence a zachytí pouze letecké pásmo 112-140MHZ takže nedochází k zahlcení jinými frekvencemi a signál je čistý je to super věcička! Celý název je BPF-AIR pásmová propust 112-140MHz.


kolik to stojá ? :)
Ondra
 
Příspěvky: 58
Registrován: 17. 10. 2006, 16:21
Bydliště: Brno

Pásmový filtr

Příspěvekod Martin Kotek » 2. 1. 2007, 18:52

Pásmový filtr stojí 100,-Kč
Martin Kotek
 
Příspěvky: 33
Registrován: 16. 10. 2006, 22:29

Re: Pásmový filtr

Příspěvekod PavelS » 3. 1. 2007, 2:30

Chtěl bych malinko zmírnit nadšení pro pásmový filtr, které tu zavládlo :)

Jeho použití bych doporučil jen v těch případech, kdy scanner kromě leteckých stanic v leteckém pásmu zastavuje scannování i na frekvencích , kde hrají místní rozhlasové vysilače. Vzniká to příliš silným signálem z radiového vysilače FM na vstupu scanneru - signál se takto "probourá" i na řadu dalších, v zásadě náhodných, frekvencí.

Filtr pracuje tak, že drasticky zeslabí signály z FM vysilačů a scanner je pak zeslabené už bez problémů potlačí, takže se nedostanou do leteckého pásma. Problém je, že ne všechno je dokonalé a filtr tlumí i všechny frekvence v pásmu leteckém. U úzkopásmových signálů i malý útlum (třeba 1dB) způsobuje pozorovatelné snížení citlivosti (neplatí zde, že přidání 1dB útlumu na vstup = zhoršení citlivosti o 1dB, ale může jít i třeba o ztrátu 10dB užitečného signálu - pozor na to !!)
Pokud posloucháte třeba zašuměnou TWR, může se stát , že po připojení filtru "zmizí" , resp. se ještě více zašumí.

Pokud použijete pendrekovou anténu, určitě bych postupoval spíše tak, že bych hledal vhodné místo pro umístění scanneru, protože rušivé signály mají velmi kolísavou intenzitu a jev rušení zmizí i když se scannerem pohneme třeba jen o 1-2 metry (jsou tam minima a maxima signálu lišící se na 2 metrech třeba o 20 dB.)

Pokud máte venkovní anténu, obstarává funkci filtru jednak částečně anténa sama ( je laděná ) a jednak delší kabel, který má nenulový útlum. Kvalitní filtry, ořezávající signál mimo pásmo, má většina kvalitních scannerů vestavěných a jsou navíc přesně přizpůsobeny obvodům scanneru. Další filtr je opravdu jen pro příjem v silném rušivém poli.Proto určitě bych začínal zkoušet BEZ FILTRU a terprve, když se objeví problém s "falešnými rozhlasovými stanicemi" , přikoupit onu propusť.

Omlouvám se za delší a možná nesrozumitelný příspěvek, ale zastávám názor, že je dobré kupovat jen to, co opravdu je nutné a podle mých pozorování není uvedený filtr ve většině lokalit, ani v Praze, tak nezbytný, jak tvrdí prodejce.
PavelS
VACC CZ
PavelS
 
Příspěvky: 31
Registrován: 24. 10. 2006, 22:12
Bydliště: LKKV

Pásmový filtr

Příspěvekod Martin Kotek » 3. 1. 2007, 18:51

Ahoj Pavle nemusíš se omlouvat myslím ,že je vše srozumitelné .
To co jsi napsal jsem netušil prodejce mi tohle neřekl zase jsme chytřejší . Já propust používám a funguje mi vše dobře a jsem v Praze mám MAYCOM chvilku a ještě jsem filtr nesundal ,ale zkusím poslouchat bez filtru třeba to bude ještě lepší .Každopádně díky za příspěvek. :wink:
Martin Kotek
 
Příspěvky: 33
Registrován: 16. 10. 2006, 22:29

Pásmový filtr

Příspěvekod Martin Kotek » 4. 1. 2007, 18:58

Dnes jsem zkusil poslouchat rádiový příjem bez filtru a zkušenosti mám velmi špatné slyšel jsem šumění s prolínající se hudbou z leteckého pásma jsem nechytil vůbec nic!!
Po našroubování filtru jsem bez problému chytil vše co jsem chytal před odejmutím filtru. Myslím si ,že alespoň v Praze je filtr velmi dobrá věc. Jinde jsem to nezkoušel.
To jen moje malá zkouška pro další tápající nadšence.
Martin Kotek
 
Příspěvky: 33
Registrován: 16. 10. 2006, 22:29

Příspěvekod pjp » 4. 1. 2007, 19:21

No, s tim filtrem ci nikoliv, chce to pro spravne rozhodnuti prozkoumat okoli, zda se tam nevyskytuji "vykone" zdroje elmag zareni (vysilace v radu kW, pokud se nachazi v jednom baraku, tak staci i desitky W, ale to poznate na TV).
Ostatne to popsal PavelS ve svem prispevku, akorat ze toto zareni bohuzel negeneruje signal jen na vstupu, ale obecne na jakemkoliv spoji (i plosnem) v prijmaci. Cili dost zalezi na celkove konstrukci prijmace, takze v nekterych pripadech ani tento filtr nemusi pomoci.
V kazdem pripade lepsi nez filtr je prostor bez toho elmag ruseni ci vyzarovani. Netusim, zda nekde existuje nejaka mapa s vysilaci a definici jejich vykonu, to by mohlo v tomto smeru nemalo pomoci.
Pozor, zalezi i na tzv. harmonickych, tj. na nasobnych frekvencich zdroje, nejhorsi se zpravidla uvadi ze druha harmonicka (2x), ale nekdy je neprijemna i treti.
Pavel
pjp
 
Příspěvky: 140
Registrován: 17. 10. 2006, 8:30
Bydliště: Vsade a nikde

Příspěvekod PavelS » 4. 1. 2007, 19:52

pjp píše: Netusim, zda nekde existuje nejaka mapa s vysilaci a definici jejich vykonu, to by mohlo v tomto smeru nemalo pomoci.


Mapka FM vysilačů existuje - nejspise na DXRadio webu - ale je prakticky nanic, protože hrozně záleží na směrovosti antén (ne všechny vysilače vysílají všesměrově) a pak na odrazech od čehokoliv, takže zjištění, zda to bude fungovat je čistě experimentální věc.

Jinak poznámka z praxe - 88-108MHz mne netrápí, ale letecké pásmo mi ruší radioamatérský FM převaděč (144,???), který má odhadem 10W !!! V tomto případě by ovšem nepomohl ani zmiňovaný filtr (jiné pásmohl).
PavelS
VACC CZ
PavelS
 
Příspěvky: 31
Registrován: 24. 10. 2006, 22:12
Bydliště: LKKV

Příspěvekod pjp » 4. 1. 2007, 20:12

Ano, na prevadece ruznych divnych a jeste podivnejsich siti jsem zapomel.
Neco pocitacovych siti je na http://czfree.org a tam nekde dal je takova mapka. Co se tyce ostatnich siti, tak to nevim kde. Ostatne ruzne prevadece (i v mestech a jejich castech) pouzivaji i TV a ruzne podivne rozhlasove stanice, ale jejich mapa zda existuje, to tak mozna tak CTU ...
Co se tyce velmi blizkych zdroju, tak tam nejak ani moc na frekvencich nezalezi, tam je to prosta elmag indukce a posleze odolnost naslednych obvodu ... :-(
Pavel
pjp
 
Příspěvky: 140
Registrován: 17. 10. 2006, 8:30
Bydliště: Vsade a nikde

Příspěvekod aerosa » 9. 1. 2007, 19:48

Tak pridavam sve zkusenosti s 108kou. Mam ji zhruba 3/4 roku. Muzu ji primo srovnat s Alinco DJx3, ke ktere mam take pristup. maycom ma nesrovnatelne kvalitnejsi prijem signalu( bez pouziti dalsich anten a filtru). Alinco ma sice tolik proklamovane krokovani 8,33 ale ve skutecnosti se s jeho pouzitim nesetkate. Ani vetsina radiostanic primo v letadlech toto krokovani nepouziva. Maycom ma v teto kategorii opravdu nejlepsi citlivost na airband. Dokonce pry ziskal v Britanii i nejake oceneni ve sve kategorii.
Jsem z okresu Chomutov. Bydlim v udoli mezi Krusnymi a Doupovskymi horami (n.v. cca 400m n. m.)a na "default" pendrek chytam ciste Praha Info a kompletni rizeni letoveho provozu CR pro severni a zapadni sektor. Kdyz se zadari pocasi, tak je slyset i Ruzyne ground, Tower a ATIS. Kdyz vylezu tzv. nad kopecky, tak bez problemu slysim komplet LKPR provoz.
jedinou slabinu vidim pouze ve vuli "squelch a volume ovladace".
Jinak mohu 108 doporucit. Rad vam odpovim na pripadne dotazy.
aerosa
 
Příspěvky: 7
Registrován: 8. 1. 2007, 17:35

Příspěvekod Muž na křídle » 9. 1. 2007, 22:42

Alinco ma sice tolik proklamovane krokovani 8,33 ale ve skutecnosti se s jeho pouzitim nesetkate. Ani vetsina radiostanic primo v letadlech toto krokovani nepouziva.


Jen pro upresneni, na poslouchani provozu kolem letist 8.33 skutecne potreba neni, ale treba na prelety se to muze hodit. V CR jsou vsechna letadla letici nad FL285 na 8,33 kanalech. Stejne tak vsechna letadla, ktera chteji letat v Evrope ve vyssich hladninach nez FL245, musi byt vybavena palubni radiostanici umoznujici naladeni kmitoctu s 8,33. :wink:
Muž na křídle
 
Příspěvky: 83
Registrován: 14. 10. 2006, 20:31

Dělení 8.33 v Evropě

Příspěvekod marfik » 15. 1. 2007, 10:46

Ještě bych doplnil kolegu, od 15. března 2007 se v západní Evropě bude používat dělení 8.33 už nad FL195 a Eurocontrol plánuje rozšíření i POD FL 195. je to výhled, ale rozhodně bych s tím počítal, České republice se to určitě nevyhne! více na http://www.eurocontrol.int/vhf833/public/subsite_homepage/homepage.html
marfik
 
Příspěvky: 41
Registrován: 8. 1. 2007, 15:54
Bydliště: Praha

BPF-AIR

Příspěvekod Airbander » 12. 3. 2007, 23:06

PavelS píše:Jinak poznámka z praxe - 88-108MHz mne netrápí, ale letecké pásmo mi ruší radioamatérský FM převaděč (144,???), který má odhadem 10W !!! V tomto případě by ovšem nepomohl ani zmiňovaný filtr (jiné pásmohl).


Mě zase ruší příjem CDMA Internet, který je na vedlejším domě, jak to spustili, zašumělo a zeslabilo mi to příjem v celém leteckém pásmu.

Pomohla mi propust BPF-AIR z DD Amteku http://www.ddamtek.cz/krabicky.php má modrou samolepku, stála 290 Kč a příjem je bez rušení, dosud jsem používal CCIR zádrž HPN-30118, ale ta odstraní jen KV a VKV rozhlas, ostatní kmitočty propustí, takže na CDMA nepomohla.

Snad to někomu pomůže, rušení okolo nás stále narůstá a většina nových dig. technologií ruší "nenápadně", jako by byl slabší signál, ale může to být známka zahlcení přijímače, s tou propustí najednou slyším v Praze třeba i Čáslav - zem!
Airbander
 
Příspěvky: 3
Registrován: 17. 2. 2007, 18:53

AR108 + letecká mapa

Příspěvekod Airbander » 13. 6. 2007, 16:24

V DD Amteku teď zlevnili scannery Maycom AR108 na 1995 Kč s DPH:

http://www.ddamtek.cz/nabidka.php

nabízejí k tomu nějakou leteckou mapu, neviděli jste ji někdo, jaká je?
Ta mapa mě zaujala.

Já AR108 kupovat nebudu, protože mám Uniden UBC30 a ten je mnohem lepší, má i VKV rozhlasové pásmo a má i krok 8,33 kHz v leteckém pásmu, jsem s ním spokojen.
Airbander
 
Příspěvky: 3
Registrován: 17. 2. 2007, 18:53

Příspěvekod PavelS » 15. 6. 2007, 0:31

Vážení,

protože zájem o poslech leteckého provozu neutuchá a stále se hromadily další dotazy, napsal jsem s kolegou přehledový článek o této problematice, určený začátečníkům. Je uveřejněn na webu AEROWEBu .

Hezké počtení.
PavelS
VACC CZ
PavelS
 
Příspěvky: 31
Registrován: 24. 10. 2006, 22:12
Bydliště: LKKV

Maycom AR-108

Příspěvekod maycom » 10. 7. 2007, 20:23

Dobrý den,
Před časem jsem si pořídil přijímač maycom AR-108.Bohužel jsem byl zklamán, protože jsem uvnitř našel sice přeložený návod do češtiny, ale tak velmi stručný a navíc k ůplně jinému přijímači...Proto se chci zeptat, zda-li by se nenašel někdo, kdo má správný návod a neposlal by mi ho?
Děkuji
maycom
 
Příspěvky: 1
Registrován: 9. 7. 2007, 15:52

PředchozíDalší

Zpět na Řízení letového provozu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron