hvězdářský dalekohled+digitální zrcadlovka

hvězdářský dalekohled+digitální zrcadlovka

Příspěvekod wingman » 17. 11. 2008, 20:48

Doneslo se ke mě že místou použití velkoohniskového objektirvu např. na focení přeletů lze použít hvězdářský dalekohled který se přidělá na fotoaparát...nemáte někdo zklušenosti s jeho použitím? zajímalo by mě co je potřeba dokoupit abych k němu mohl připevnit nikon D80
wingman
 
Příspěvky: 41
Registrován: 18. 1. 2007, 20:15
Bydliště: LKPR

Příspěvekod Kamyl » 17. 11. 2008, 21:33

Asi bych zacal timto webem, kdysi jsem do nej koukal a bylo tam hodne zajimavych informaci...
http://foto.astronomy.cz/
Kamyl
 
Příspěvky: 109
Registrován: 15. 10. 2006, 16:22
Bydliště: Ostrava

Re: hvězdářský dalekohled+digitální zrcadlovka

Příspěvekod Hukoth » 24. 11. 2008, 13:38

wingman píše:Doneslo se ke mě že místou použití velkoohniskového objektirvu např. na focení přeletů lze použít hvězdářský dalekohled který se přidělá na fotoaparát...nemáte někdo zklušenosti s jeho použitím? zajímalo by mě co je potřeba dokoupit abych k němu mohl připevnit nikon D80


To se mi moc nezdá. Koukal jsem na netu na pár dalekohledů, mají buď mizernou světelnost, f8 apod., nebo vypadají na stativ. Ale vím o tom prdlajs, pokud to někdo zkoušel, rád si přečtu názor.


K tomu jedna otázka pro široké fórum, jak a čím fotíte přelety? Já používám D80 a Tamron 200-500 AF 5,6/6,3, s cropem D80 tedy ohnisko 750. Fotím pouze na ISO100, jak přidám, jsou ty fotky hodně rozsypaný. Problém v týhle konfiguraci je světlo, dostanu se s mírnou podexpozicí na závěrku 1/320, což mi přijde úplně na hraně, z 30 snímků dostávám 1-2 ucházející fotky, někdy vůbec nic. Celkově je to jeden z nejlevnějších způsobů, jak vyfotit solidní přelet.

Zkoušel jsem stativ, na pětikilovým ohnisku to éro rychle mizí ze záběru, takže povolit stativovou hlavu a táhnout, člověk se u toho kroutí jak had, záda vejpůl a klepe se to pomalu víc než z ruky.

Mnohem líp se mi osvědčil monopod, z 30 fotek mám třeba 6 ostrých. Používám Nikon úhlový hledáček, abych nemusel ohýbat záda. Najít v něm na plnej zoom letadlo na obloze ale není sranda, zvlášť když nekreslí. Je to taky hodně nemotorný, za půl hodiny mě to vždycky přejde, opřu se o auto a fotím z ruky.

Chtěl bych poprosit přítomné "přeletáře" o jejich zkušenosti.
Hukoth
 
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 12. 2007, 16:11


Zpět na Fotografování letadel

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron