Jak vzniklo, že je kapitán vlevo (a u vrtulníku vpravo)?

Garantem fóra je uživatel FlightDetent

Moderátor: FlightDetent

Jak vzniklo, že je kapitán vlevo (a u vrtulníku vpravo)?

Příspěvekod admin » 21. 1. 2008, 16:37

Zdravím, dostali jsme do redakce dotaz tohoto znění:

... Jelikož jsem 37 let v záloze tak se stále zajímám o letectví. Je nás víc takových fandů kteří propadli kouzlu letadel a letectví.Ale v jednom se nemůžeme shodnout, proč kapitán letounu sedí v kokpitu na levé straně a kapitán vrtulníku na pravé straně. Prosím můžete mi odpovědět?...

Už se tu řešilo, že to tak je, ale může někdo napsat, jak to vzniklo?

Díky :-)
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 115
Registrován: 13. 10. 2006, 18:13

Příspěvekod cztech » 22. 1. 2008, 0:11

Pokud si pamatuji, tak Mi-8 kapitan sedel taky vlevo :?
cztech
 
Příspěvky: 91
Registrován: 14. 10. 2006, 20:22
Bydliště: 37*23'58"N 122*05'50"W

Příspěvekod Herky » 24. 1. 2008, 3:47

Odpověď má kořeny ještě hluboko v historii kdy se po nebi proháněli akorát ptáci a mraky... a po mořích plachetnice. Jak velí námořnická hrdost- kapitán opouští loď jako poslední a tak musí mít k tomu rychlému opouštění volnou cestu. Problém tedy nastává u kapitána vrtulníku- když by měl v poslední chvíli překonávat překážku v podobě páky kolektivu který je vždy na levé straně pilota a který v případě havárie může být zaseknutý v nejvyšší poloze....
Proto je u vrtulníků dána pozice kapitána tím kudy má volnější cestu k evakuaci.
U vrtulníků, kde má každý pilot svoje plnohodnotné dveře pro nástup a výstup, sedí kapitán vpravo (Bell-412, Bo-105, EC-135..) U vrtulníků kde posádka nastupuje dveřmi cestujících (u většiny ruských vrtulníků Mi-2,8,26) se musí kapitán otočit na sedadle do prava, běžet dozadu do prostoru cestujících (nebo nákladu) a tudy pak dveřmi ven :shock:
Ale proč je to tak u letadel...že by podobnost s auty...nebo aby mohl pohlavkovat druhého pilota... většina je praváků :D
Herky
 
Příspěvky: 1
Registrován: 22. 1. 2008, 8:43
Bydliště: Praha


Zpět na Pilotování dopravních letadel

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron