Tenerife-1977

komu dáváte tuhle katastrofu za vinu???

řídící věži
2
29%
kapitánu v KLM
5
71%
 
Celkem hlasů : 7

Tenerife-1977

Příspěvekod sobieski » 23. 7. 2008, 14:56

místo -Tenerife(Kanárské ostrovy)
letadla-boeing 747-121,boeing 747-206B
společnost -Pan am,KLM
staří letadla -8 a 6let
oběti -248 a 335

Příčina: Na letišti Las Palmas byl vyhlášen bombový poplach a všechna letadla proto během odpoledne přistávala na sousedním ostrově, na letišti Norte Los Rodeos. Mezi nimi byl i Boeing 747 společnosti PanAm letící z Los Angeles přes New York a Boeing 747 společnosti KLM z Amsterdamu. Letiště bylo přeplněné a zatímco cestující PanAmu zůstali v letadle, cestující KLM vystoupili a jejich letadlo bylo natankováno. Po tu dobu musel PanAm čekat, neboť byl letadlem KLM blokován. Když bylo tankování dokončeno, cestující nastoupili a letadlo KLM se dalo do pohybu. Protože pojížděcí dráha byla zaplněna letadly, byl KLM instruován k pojíždění přímo po vzletové dráze. Na jejím konci se měl otočit a vyčkat povolení ke startu. Jakmile se dal KLM do pohybu, dostal PanAm konečně povolení k pojíždění. Měl následovat KLM na vzletové dráze, avšak sjet z ní na třetím výjezdu a poté se ohlásit. Poté by měl KLM volnou dráhu a obdržel by povolení ke vzletu. Jakmile KLM dorazil na konec dráhy, otočil se o 180° a ohlásil že je připraven ke startu. Věž mu předala navigační instrukce, KLM zprávu přijal a doplnil:
"Startujeme." V tuto chvíli však kapitán Jakob van Zaanten neměl povolení ke startu! Přesto uvolnil brzdy a začal startovat. Řídící na věži věděl, že na dráze stále pojíždí PanAm, neboť dosud neobdržel hlášení o tom, že by dráhu opustil. Přesto však odpověděl:
"OK, beru na vědomí, budu vás kontaktovat." Posádka PanAmu byla na stejné frekvenci, takže hlášení slyšela a právě když hovořil KLM, vyslala do éteru zprávu:
"Ne.. stále pojíždím po dráze, PanAm 1736." Tyto překrývající se zprávy byly v kokpitu KLM slyšet jako ostrý šum, ze kterého nebylo nic rozumět. Věž poté vyslala hlášení:
"PanAm 1736, ohlaste opuštění ranveje." Kapitán odpověděl:
"OK, ohlásíme se až uvolníme ranvej." Právě když kokpitem startujícího KLM znělo toto hlášení, poznamenal jeho palubní inženýr:
"Potom ale není volná?" Kapitán důrazně odpověděl:
"Ano, jistě." Toto bylo poslední hlášení, které se z obou neštastných letadel ozvalo. Právě začala největší katastrofa v dějinách civilního letectví
Uživatelský avatar
sobieski
 
Příspěvky: 10
Registrován: 3. 7. 2008, 10:33

Zpět na Letectví obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron